Współpraca międzynarodowa

Sprawozdanie za rok szkolny 2013/2014

 W roku szkolnym 2013/2014 nadal owocnie układała się współpraca z Regionale Schule w Loecknitz.
Dzięki wspólnym działaniom z naszym niemieckim partnerem uczniowie ZS Kołbacz nawiązują nowe znajomości, przełamują bariery językowe i stereotypy narodowościowe. Służyły temu następujące działania:
• Wizyta uczniów w Loecknitz w Kołbaczu w ramach projektu „Języka obcego najlepiej uczyć się od siebie". Służyły temu zajęcia plastyczne, językowe i spotkanie pod nazwą „Napisz mi coś miłego na ręce"
• Polsko-Niemieckie Warsztaty Artystyczne „Jesteśmy tacy sami/Wir sind genau so" http://blogiceo.nq.pl/gopji/2014/05/14/wir-sind-genauso-jestesmy-tacy-sami/
Na zaproszenie uczestników warsztatów odpowiedział listem Premier Meklemburgii – Pomorze Przednie, Pan Erwin Sellering.
• Wspólny Dzień Dziecka z udziałem uczniów z Loecknitz, którzy bawili się z polskimi rówieśnikami w sportowym festynie.
• Wizyta uczniów z Kołbacza w Loecknitz w ramach projektu „Der Tag/Dzień Polski". Młodzież przedstawiła spektakl „A mury runą", który był pokłosiem warsztatów teatralnych odbytych w Kołbaczu, grupa druga wzięła udział w grze terenowej w okolicach jeziora w Loecknitz a trzecia przygotowała happening „Co jest w życiu ważne" – w kilku językach.

 

podziekowanieleockniz

 

Współpraca z Loeknitz

Zespół Szkół w Kołbaczu współpracuje z Regionale Schule w Loecknitz od 2010 roku. Współpracę rozpoczął projekt "Kołbacz - pomorską stolicą
cystersów". Uczestnikami zajęć byli gimnazjaliści z Kołbacza i uczennice z Loecknitz. Finałem projektu był spektakl teatralny uświetniający 800 -lecie Kołbacza. W ramach obchodów 20- lecia Współpracy Młodzieży Polsko-Niemieckiej obie szkoły wzięły udział w projekcie: "Jak dobrze mieć sąsiada". W ramach tego projektu uczniowie z Kołbacza byli w szkole w Loecknitz, a w ramach rewizyty rówieśnicy z Niemiec odwiedzili Kołbacz. Współpracę podjęły także obie rady pedagogiczne, które spotykały się wielokrotnie na konferencjach zorganizowanych w obu szkołach. Współpraca z Regionale Schule w Loecknitz ma na celu przełamywanie stereotypów jakie istnieją miedzy Polakami a Niemcami. Koordynatorem kontaktów z niemieckim partnerem jest p. Ewa Pietruszka. W tym roku szkolnym realizujemy projekt "Lekcje inaczej" w ramach tego projektu uczniowie z Niemiec i Polski uczestniczą w lekcjach w Kołbaczu i Loecknitz.

 

Enjoy my origin

Zespół Szkół w Kołbaczu przystąpił do projektu "Enjoy My Origin" w ramach działalności organizacji pozarządowej AIESEC.

Jest to projekt międzynarodowy, objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Głównym jego celem jest kreowanie międzynarodowego wizerunku szkoły. Udział w projekcie jest także idealną okazją zwiększenia umiejętności językowych zarówno uczniów jak i pracowników szkoły.
Wolontariusze, rekrutujący się głównie ze studentów, pochodzą z całego świata. Ich zadanie - w ramach wolontariatu - polega na wspieraniu pracy nauczycieli języka angielskiego. Dla uczniów zaś jest to niepowtarzalna okazja poznania kultury nawet z najdalszych zakątków świata. Z pewnością udział w projekcie "Enjoy My Origin" wpisuje się w ścieżkę edukacyjną naszej placówki.
W dniach: 21 - 26 stycznia br. gościć będziemy dwie wolontariuszki - z Tajwanu oraz Kolumbii, a po feriach zimowych przyjadą do nas wolontariusze z Indii i Afganistanu.