Wieści z biblioteki

 

bajki

"Literacka podróż po świecie"

13 grudnia 2017r. uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczestniczyli w niezwykłej imprezie czytelniczej pod hasłem "Literacka podróż po świecie". Każda z klas przygotowała prezentację postaci książkowych z różnych stron świata. Na spotkanie przybyli bohaterowie z Japonii, Grenlandii, Włoch, Danii, Szwecji, Niemiec oraz z Polski.

            Bernadeta, Emilia, Karolina, Natalia i Dawid, członkowie klubu PoczytajMy, przygotowali prezentację multimedialną ukazującą w atrakcyjny sposób kulturę innych narodów poprzez postać literacką. Gimnazjaliści byli przewodnikami tej niezwykłej wyprawy. Spotkanie uwieczniliśmy wspólną fotografią, by na długo utrwalić te magiczne chwile.

Galeria:

 

wróżki1      Festiwal bajek i baśni

            Dnia 22 listopada w naszej szkole odbył się "Festiwal bajek i baśni" dla klas pierwszych, szkoły podstawowej. Został on zorganizowany przez panią bibliotekarkę Krystynę Pietruszkę i uczniów z klubu PoczytajMy: Karolinę Bednarek, Bernadetę Cieślicką , Natalię Łokietek, Emilię Malinowską i Dawida Tabakę. Głównym prowadzącym był Dawid przebrany za czarnoksiężnika, a my byłyśmy wróżkami. Na podstawie reakcji dzieci, wnioskuję, że świetnie się bawili, tak jak i my. Pierwsze zadania dzieci polegało na rozwiązywaniu zagadek związanych z baśniami i bajkami. Następnie były różne konkursy m. in. oddzielanie grochu od fasoli, czy malowanie szyszek lakierem do paznokci. Za każde wykonane zadanie były przyznawane nagrody w postaci zakładki do książki. Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Moim zdaniem ten dzień był bardzo udany i świetnie się bawiłam. Mam nadzieję, że innym też się podobało

Uczennica klasy II B Karolina Bednarek

Galeria:


 

KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY

 

            W październiku klasy IV - VII SP i II-III Gimnazjum brały udział w konkursie na najciekawszą klasową gazetkę o książce.

 

W kategorii klas IV - VIISP maksymalną ilość punktów zdobyły: Va, VIa i VIb.

 

Gimnazjum: I miejsce zajęła klasa IIIA.

 

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za zaangażowanie. Wyróżnionym klasom gratuluję i informuję, że nagrody zostaną wręczone w późniejszym terminie.           

 

Organizator konkursu Krystyna Pietruszka

Galeria:


 

PoczytajMy

 

DSCN8521 Copy

29 września, który był Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania po raz kolejny grupa gimnazjalistów rozpoczęła udział w programie "PoczytajMy" organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Głównym celem programu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwiększenie aktywności społecznej młodych ludzi. Naszymi podopiecznymi są przedszkolaki oraz uczniowie klas pierwszych.

 


Spotkanie autorskie z Moniką Sawicką

                6 listopada 2017r. Biblioteka Publiczna w Starym Czarnowie zorganizowała cykl spotkań dla dzieci z zerówki, uczniów nauczania początkowego i klas piątych z panią Moniką Sawicką.

                Na spotkaniu z najmłodszymi uczestnikami pani Monika Sawicka opowiedziała prawdziwą historię pieska Kajtka, który zainspirował ją do napisania książek dla dzieci. W ciekawy sposób zaprezentowała tworzone przez siebie książki: "O Kajtku szczęściarzu", "Zakochany Kajtek" i "Kajtuś rusza w świat". Opowiadając o swoim pupilu pani Monika przedstawiła uczniom warsztat pisarza, poruszyła   ważne zagadnienia takie jak: przyjaźń, odpowiedzialność za innych. Na zakończenie spotkania p. Monika ogłosiła konkurs plastyczny.

                Natomiast uczniowie z klas piątych mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach pt. "Moja książka marzeń". Pani Monika Sawicka przekonywała młodych czytelników, że każdy z nas o czymś marzy, czegoś pragnie, do czegoś dąży. Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość stworzenia własnej książeczki. uczniowie poznali zasady pracy zespołowej, ćwiczyli wyobraźnię, rozwijali swoje zdolności manualne.

                Wszystkie książki marzeń zostały w bibliotece szkolnej, ich twórcy możliwe , że za kilka lat przyjdą i sprawdzą, czy udało im się zrealizować marzenia, które mieli w 2017 roku.

                Spotkania z pisarką przebiegały w bardzo miłej atmosferze. Czas wszystkim upłynął niezwykle szybko, a było to zasługą naszego przesympatycznego gościa.

Galeria:


                                               

Jak nie czytam, jak czytamjak1


                                             "Kto czyta, żyje podwójnie"
Grupa drugoklasistów, uczestników programu projektu szkolnego "Kto czyta, żyje podwójnie" zaprezentowała przedszkolakom z "Jarzębinki" i uczniom klas I-III spektakl pt. "Pobawmy się słowami". Utwory Brzechwy i Tuwima okazały się wspaniałym materiałem, by zademonstrować swój warsztat aktorski, ale także dobrze bawić się z maluchami w rytmie hiphopowego wykonania "Lenia", który stał się przebojem najmłodszych. Ukrycie się aktorów pod czerwonym materiałem okazało się strzałem w dziesiątkę. Zdziwienie i zaskoczenie dzieci wywołało wychodzenie kolejnych postaci spod tajemniczej materii. Oprawę muzyczną przygotował i wykonał na afrykańskim bębnie Adam Jaskuła z klasy IIIA gim. Nad całością czuwały panie Ewa Pietruszka i Krystyna Pietruszka.

Galeria


 

                                                 "Rośnijmy z książką!"
2 kwietnia swoje święto ma książka dla dzieci. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w roku 2017 jest Rosja, a autorem Listu do dzieci całego świata pod hasłem "Rośnijmy z książką!"– Sergiej Machotin.
Z tej okazji w pierwszych dniach kwietnia gimnazjalistki z klubu PoczytajMy odwiedziły klasy I, IIa i IIb . Na początku spotkania dziewczęta przekazały informacje o święcie książki dla dzieci i odczytały list od Sergieja Machotina -rosyjskiego pisarza. Podczas zajęć dzieci chętnie opowiadały o swoich ulubionych książkach, Bernadeta i Karolina zaprezentowały swoją Miarkę Czytania, na której umieściły okładki książek, czytane w różnych okresach życia i zachęciły najmłodszych uczniów do tworzenia własnej miarki. Spotkania przebiegały w miłej atmosferze.

sss


zzz

 Kacper Bednarek, Agata Flis, Katarzyna Sufin,
Jagoda Banasik, Kacper Król, Malwina Kurowska


    Mój dzienniczek lektur

DSCN8125

LAUREACI KONKURSU
"MÓJ DZIENNICZEK LEKTUR"
KLASY II - III
1.m. Bartosz Maksym-Grabowski
2.m. Paulina Pławska
3.m.Malwina Kurowska, Szymon Bazylewicz, Kacper Król
KLASY IV-VI
1.m Daria Bejnarowicz
2m. Karolina Kuczyńska

GRATULUJEMY

Zapraszamy do biblioteki na pokonkursową wystawę dzienniczków lektur


    Finaliści szkolnego etapu konkursu WLC.

dcs


             Nasza Czytelnia - projekt popularyzujący czytanie w klasach gimnazjalnych
Jak pokazują badania, jedna piąta Polaków powyżej piętnastego roku życia znajduje się poza kulturą pisma: nie tylko nie czyta regularnie dłuższych tekstów, ale także nie sięga do jakichkolwiek książek ani gazet choćby raz w roku. Co prawda wyniki badań aktywności czytelniczej naszych rodaków z 1992 r. przedstawione przez Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej napawały optymizmem (zaledwie 29% respondentów przyznało, że nie przeczytało żadnej książki), to już dwa lata później zanotowano znaczący spadek – 44% nieczytających. W 2008 r. osiągnęliśmy najgorszy od czasu transformacji ustrojowej wynik – 62% ludzi w ciągu 12 miesięcy nie miało w ręku ani jednej książki. Jak nietrudno zauważyć, spadek czytelnictwa postępuje od połowy lat 90.
Zgodnie z polityką "proczytelniczą" państwa, szczególnie zaś MEN, w Zespole Szkół w Kołbaczu podjęto szereg działań, które mają na celu wyposażać uczniów w kompetencje związane z czytaniem tekstów. Jednym z nich jest projekt klasowy Nasza Czytelnia, realizowany w I semestrze w klasach I B i II A gimnazjum.

Prezentacja IB

Prezentacja IIA


 Czytelnictwo uczniów w I semestrze roku szkolnego 2016/2017


                                                          PoczytajMy
W tym roku szkolnym po raz pierwszy przystąpiliśmy do programu Centrum Edukacji Obywatelskiej "PoczytajMy". Członkami klubu są uczniowie z gimnazjum, opiekunką pani K. Pietruszka. Na pierwszym spotkaniu ustaliliśmy, że będziemy czytać raz w tygodniu dzieciom z przedszkola Jarzębinka w Kołbaczu i uczniom z klasy pierwszej. Każdego tygodnia w innej grupie. Czytając najmłodszym występowaliśmy w czarodziejskich pelerynach, które sami wykonaliśmy wykorzystując zasoby garderoby koła teatralnego i tak czarne peleryny ozdobione kolorowymi kółkami stały się magiczne. Ustalając program naszych spotkań, zaczęliśmy wspominać bajki, jakie wypożyczaliśmy w naszej szkolnej bibliotece w klasie pierwszej. Okazało się, że większość z nas bardzo miło wspomina postać Franklina, dlatego też na pierwsze spotkanie z naszymi podopiecznymi wybraliśmy przygody sympatycznego żółwia. Najczęściej nasze spotkania składają się z dwóch części: głośne czytanie i krótka wspólna zabawa. Najciekawsze imprezy czytelniczy jakie przygotowaliśmy, to "Urodziny Kubusia Puchatka" oraz „Kolczatek szuka mieszkania"- zabawy w oparciu o opowiadanie H. Bechlerowej. W ciągu tych kilku miesięcy zaprzyjaźniliśmy się z przedszkolakami i pierwszakami. Nasze działania stały się inspiracją dla innych. Klasa VIb pod kierunkiem p. D. Paździory przygotowała dla przedszkolaków przedstawienie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, uczniowie z klasy IIIb Szkoły Podstawowej wcielając się w bohaterów znanych bajek zaprezentowali dzieciom bardzo ciekawe przedstawienie "W krainie książek". Przedstawienie przygotowała p. I. Wernicka. W drugim semestrze dalej będziemy kontynuować przygodę z książkami dla najmłodszych. Już dziś planujemy dla naszych milusińskich wiele atrakcji pod hasłem "Przygoda z książką".
Napisały: N. Kowalczyk, K. Król, W. Wiertelak

Galeria.


ksi

Październik
Miesiąc Bibliotek Szkolnych


   Wyniki konkursu dla klas IV - VISP i I-III Gimnazjum na najciekawszą klasową gazetkę pod hasłem:

"KSIĄŻKA TO DOPIERO POCZĄTEK..."


Klasy IV - VI: I miejsce VA i VB
Gimnazjum: I miejsce IIA
Gratulacje
Zgodnie z zapowiedzią wręczenie nagród dla zwycięskich klas nastąpi w późniejszym terminie.

 


 Urodziny Kubusia Puchatka


   W październiku uczniowie z najmłodszych klas świętowali urodziny Kubusia Puchatka. Pani bibliotekarka K. Pietruszka przypomniała im historię powstania Kubusia, zaprezentowała bohaterów występujących w książce. Następnie Karolina i Bernadeta przeczytały fragment lektury. Po wysłuchaniu uczniowie wspólnie złożyli życzenia jubilatowi i rozpoczęła się wesoła urodzinowa zabawa. Dzieci uczestniczyły w konkursach: "Pomóż znaleźć kłapouchemu ogon " i "Taniec z balonami". Zwycięzcy konkursów otrzymali zakładki do książek. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał kartkę z rysunkiem Kubusia. W przygotowanie tej atrakcyjnej imprezy czytelniczej zaangażowały się gimnazjalistki Karolina Bednarek i Bernadeta Cieślicka z klubu "Poczytajmy".

Galeria.

 


 III edycja konkursu Wielka Liga Czytelników
Zapraszam uczniów klas I-III i IV-VI do udziału w ogólnopolskim konkursie czytelniczym Wielka Liga Czytelników, który odbywa się pod honorowym patronem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

   Głównym celem projektu "Wielka Liga Czytelników" jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. Pragniemy, aby czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury.

Na czym polega konkurs?
   Uczniowie szkół podstawowych wypożyczają książki z listy konkursowej dostępnej w bibliotece i odbierają do nich pytania. Testy rozwiązują w domu, najlepiej podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddają do biblioteki, gdzie zostają ocenione. Aby awansować do szkolnego finału należy wypełnić i przynieść do biblioteki 10 testów do 10 marca 2017r. Po troje najlepszych czytelników z kategorii kl. 1-3 i 4-6 weźmie udział w drużynowym półfinale. Następnie najlepsi wystąpią w finale w Katowicach. Finałowi towarzyszyć będą liczne atrakcje dla rodzin.

 


Październik

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

międzynarodowy

                Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999r. Najpierw był to jeden dzień, od 2008r. -cały październik. Biblioteka szkolna ogłasza konkurs dla klas IV - VISP i I-III GIMNAZJUM na najciekawszą klasową gazetkę pod hasłem: "KSIĄŻKA TO DOPIERO POCZĄTEK...". Regulamin konkursu znajduje się w bibliotece szkolnej.

 


 "PoczytajMy"

poczyt

W tym roku szkolnym grupa gimnazjalistów bierze udział w programie "PoczytajMy" organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Głównym celem programu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwiększenie aktywności społecznej dzieci i młodzieży. Naszymi podopiecznymi są dzieci z przedszkola Jarzębinka oraz z klasy pierwszej.

Szczegółowe informacje o programie znajdziecie tu: www.ceo.org.pl ; www.facebook.com/fundacjaCEO

 


 SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM WIESŁAWEM DRABIKIEM

   W czwartkowy poranek 29 września 2016r. uczniowie klas I-III mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z autorem książek dla dzieci, panem Wiesławem Drabikiem.

   Pisarz w zabawny sposób opowiadał o swoich książkach. Dzieci z wielką uwagą słuchały czytanych fragmentów jego książek i zaproszone przez autora do zabawy słowami, układały rymowanki, odpowiadały na pytania oraz rozpoznawały tytuły wybranych bajeczek. Za poprawne odpowiedzi, pan Wiesław wręczał dzieciom naklejki – nagrody. Osobą, która zgromadziła najwięcej naklejek była Gabrysia Baranowska z klasy IIIA i w nagrodę za swoją wiedzę i aktywność otrzymała książkę z autografem. Gratulujemy!

Duże poczucie humoru, życzliwość pisarza sprawiły wielką frajdę młodym czytelnikom. Na zakończenie uczniowie, którzy mieli książki pana W. Drabika otrzymali rymowane wpisy z autografem.

                Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Starym Czarnowie.


 

 

 "Z książką za pan brat"

Z książką za Pan Brat

Biblioteka szkolna po raz trzydziesty zorganizowała konkurs czytelniczy dla klas trzecich pod hasłem "Z książką za pan brat" . W wyniku eliminacji do drugiego etapu zakwalifikowało się dziewięciu uczniów: Barbara Bątkowska, Wiktoria Jaskólska, Karolina Kuczyńska, Karol Lewandowski, Laura Więckowska, Kacper Baryła, Daria Bejnarowicz, Kornelia Kostera i Nikola Żygadło
12 maja2016r. odbył się II etap konkursu. Rywalizujący ze sobą uczniowie wykazali się dużą znajomością literatury dziecięcej. Oto laureaci:
I. miejsce - KORNELIA KOSTERA
II. miejsce - LAURA WIĘCKOWAKA i KACPER BARYŁA
Zwycięzcom gratulujemy

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Dzień książki

 

W dniu urodzin Hansa Christiana Andersena - 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto ustanowiono w 1967r. Co roku inny kraj jest gospodarzem Dnia Książki dla Dzieci. Jego zadaniem jest zaprojektowanie i rozesłanie do innych krajów plakatu z mottem. W tym roku zajęła się tym Brazylia. Plakat zaprojektował Ziraldo. Pisarka Luciana Sandroni napisała list do dzieci, z którego treścią zapoznali się wszyscy uczniowie szkoły podstawowej.


Rozstrzygnięto konkurs dla klas II- IV pod hasłem "Mój dzienniczek lektur"
Laureaci konkursu -klasa IV
1 miejsce- Katarzyna Sufin
2 miejsce - Kacper Bednarek
3 miejsce- Agata Flis
WYRÓŻNIENIA: Karolina Cieślicka, Jan Borowiak, Katarzyna Lech, Oskar Kiedrzyn, Aleksandra Krawczyk, Michał Bątkowski, Natalia Aleksa, Daria Lewandowska
Laureaci konkursu klas II - III:
1miejsce - Jakub Boczek
2 miejsce - Kacper Król
3 miejsce - Otylia Dudzińska
WYRÓŻNIENIA: Malwina Kurowska i Kacper Baryła
GRATULUJEMY
Zapraszamy do biblioteki na pokonkursową wystawę dzienniczków lektur.

 

 Spotkanie z literaturą

Spotkanie z literaturą

 

25 lutego koło teatralne zaprezentowało interpretację fragmentów znanych lektur w kameralnej scenografii i z wykorzystaniem ciekawych kostiumów. Młodzi aktorzy wcielili się w role Papkina z „Zemsty", Róży i Małego Księcia, Dziewczyny z II cz. „Dziadów", Zosi i Telimeny- bohaterek „Pana Tadeusza", Kapelusznika i Alicji z Krainy Czarów. Z ogromnym wyczuciem przedstawili własną interpretację utworów W.Szymborskiej i K.I.Gałczyńskiego.

Ideą tego spotkania było przekonanie uczniów, że czytanie może być świetną zabawą, organizatorom zaś przyświecała myśl zmarłego kilka dni temu włoskiego pisarza Umberto Eco: „Kto czyta, żyje podwójnie". Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc przy kompletowaniu kostiumów. Opiekę sprawowała p. Ewa Pietruszka.

 

eslibrisW październiku uczniowie z gimnazjum zaproszeni zostali do udziału w konkursie plastycznym na projekt własnego ekslibrisu.
Wykonane prace pod kierunkiem Pani Grażyny Rowińskiej można obejrzeć na korytarzu szkolnym.
LAUREACI :
IM. DOMINIK PŁATEK
IIM. JAKUB BIŃKOWSKI
IIIM. NATALIA KOWALCZYK
WYRÓŻNIENIA: KLAUDIA KRÓL
I WIKTORIA MOŹDZIERZEWSKA

 

"Książki naszych marzeń"

 

W pierwszym tygodniu października uczniowie klas II-VI tworzyli listę książek, które warto zakupić do biblioteki szkolnej. Uczniowie, oddając na karteczkach swoje głosy, podawali trzy tytuły. Czytelnicy mogli zgłosić dodatkowo swoje propozycje w bibliotece. Na podstawie Waszych głosów powstała lista najpopularniejszych tytułów książek. Możecie z nią się zapoznać w bibliotece i na gazetce na dolnym korytarzu.
Wasze propozycje zostały uwzględnione przy zakupie książek do naszej biblioteki. Od 3 listopada uczniowie mogą już wypożyczać książki zakupione dzięki dotacji finansowej z Rządowego Programu „Książki naszych marzeń".

 

Urodziny Pippi

 

Jestem bohaterem książkowym

 

21 października - Spotkanie rozpoczęła wychowawczyni kl.2b Iwona Wernicka głośnym czytaniem fragmentów książki o zabawnych przygodach Pippi, a następnie w rolę lektorów wcielili się rodzice. Na zaproszonych gości czekały kolejne niespodzianki przygotowane przez panią bibliotekarkę Krystynę Pietruszkę. Dzieci wraz z rodzicami rozwiązywały łamigłówki, zagadki, odgrywały zabawne scenki. Zabawa urodzinowa była udana, zaproszeni goście wyszli uśmiechnięci i zadowoleni.

 

Szkoła - Noc Nauki

 Noc bibliotek

Dnia 29 maja 2015r. odbyła się w szkole po raz pierwszy Noc Nauki. Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach programu Szkoła Współpracy i trwało od godziny 19:00 do 24:00. Wzięło w nim udział 42 uczniów zarówno ze Szkoły Podstawowej jak i Gimnazjum, czworo rodziców oraz nauczyciele. W przygotowanych wcześniej salach: Filmowej, Naukowej, Kawiarnianej oraz Bibliotecznej odbyły się przeróżne atrakcje. Zorganizowanych zostało wiele niespodzianek i przedsięwzięć. To niezwykłe wydarzenie rozpoczęliśmy półtoragodzinnymi warsztatami naukowymi z zakresu fizyki i chemii, które dla dwóch grup uczniów poprowadził Klub Naukowca ze Szczecina.

Zajęcia okazały się bardzo interesujące i twórcze. Komentarze naszych uczniów były zdecydowanie pozytywne. Młodsze dzieci miały okazję uczestniczyć w Nocy Biblioteki, w czasie której przygotowano wystawę "Książka wczoraj i dziś". Uczestnicy mieli okazję zrobić sobie charakteryzację twarzy swojego ulubionego bohatera książkowego, odbył się maraton czytania książki A. Lindgren. Ciekwawym elementem była skrzynia tajemnic - zagadki literackie oraz Cicho wszędzie, głucho wszędzie,...." - konkurs na najstraszniejszą opowieść. Następnie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na niezwykłą lekcję astronomii poprowadzoną przez wielkiego pasjonata, prezesa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii pana Tadeusza Smelę. Animacje, zdjęcia, symulacje oraz warsztaty, które mogliśmy obejrzeć zrobiły na wszystkich niesamowite wrażenie. Ekscytującym momentem całego wydarzenia były "nocne obserwacje". Przez największy w Polsce amatorski teleskop mogliśmy oglądać gwiazdozbiory oraz księżyc. W pewnym stopniu pogoda popsuła nasze plany obserwacyjne, jednak udało się nam zaobserwować ciekawe zjawiska.

W sali filmowej odbyła się projekcja naszych ulubionych bajek oraz filmów. Sala kawiarniana przerodziła się w prawdziwą restaurację, w której dzięki rodzicom wszyscy uczestnicy mogli zjeść przepyszne tosty i napić się ciepłej herbaty.

Noc Nauki okazała się niezwykłym i wyjątkowym wydarzeniem, które na pewno powtórzymy w przyszłości.

Serdeczne podziękowania za bezinteresowną pomoc i wsparcie przy organizacji tego ważnego dla nas wydarzenia dla: Rady Rodziców - Przewodniczącej Pani Beaty Błaszczyk, Państwa Sławomira i Doroty Bednarków, Państwa Tadeuszowi i Urszuli Smeli, Pani Brygidzie Bazylewicz oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganiozwania Nocy Nauki w naszej szkole. Dziękujemy uczniom za wzorowe zachowanie i zaangażowanie w przygotowane przedsięwzięcia. Organizatorzy: dyr. A. Cembik, A. Złota, M. Grzywacz, K. Pietruszka, H. Białek.

 

Noc bibliotek

29 maja 2015r. w naszej szkole

ZAPRASZAMY NA:
• wystawę "Książka wczoraj i dziś"
• jestem bohaterem książkowym (charakteryzacja twarzy)(19.15-20.30)-Zapisy do 28 maja w bibliotece szkolnej.
• 70-te urodziny Pippi -maraton czytania książki A. Lindgren. (19.15-20.30)
• Skrzynia tajemnic - zagadki literackie
• Cicho wszędzie, głucho wszędzie,...."(konkurs na najstraszniejszą opowieść)
• nocne spotkania z bohaterem książkowym.(rozmowy między regałami)

 

8 MAJA - DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

 

Szkoła - Dzień bibliotekarza i bibliotek

Już po raz dwunasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek. Tegoroczna edycja odbywa pod hasłem: „Wybieram bibliotekę".
8 maja uczniowie naszej szkoły odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Kołbaczu i Starym Czarnowie, by poznać zasady korzystania z biblioteki publicznej. Podziękowali za współpracę i złożyli życzenia paniom bibliotekarkom.

 

Szkoła - Polska Moja Ojczyzna

Kończąc Rok Czytelnika na finał wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Starym Czarnowie zorganizowany został konkurs pod hasłem: "POLSKA MOJA OJCZYZNA"
Dnia 27. 11. 2014r. odbył się turniej krzyżówkowy dla uczniów klas IV -VI SP. Uczniowie zdobywali punkty indywidualnie i dla klasy.

Zespołowo I miejsce zdobyła klasa Va
Indywidualnie I miejsce zdobyły: Karolina Bednarek i Bernadeta Cieślicka.
Pięcioro uczniów otrzymało taką samą liczbę punktów. Są to:
Anastazja Żygadło, Patryk Gawora, Daniel Springer, Oliwia Chudak
i Marcelina Jaworska.
Dla nich zorganizowano turniej o II miejsce pod hasłem "JEDEN Z PIĘCIU", który odbył się 16. 12. 2014r. w Bibliotece Publicznej w Kołbaczu. W wyniku dogrywki II miejsce zdobyła Anastazja Żygadło, III miejsce Patryk Gawora.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship.

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych – pierwsze obchody odbyły się 19 października 1999r. Święto było obchodzone corocznie w czwarty poniedziałek października do 2007r. W 2008r. miesiąc zastąpił poprzednie święto i obecnie trwa przez cały październik.

 

TEGOROCZNE HASŁO:"KTO CZYTA KSIĄŻKI, TEN ŻYJE PODWÓJNIE" (U. Eco)

Biblioteka szkolna w ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Starym Czarnowie otrzymała w depozyt na ten rok szkolny 256 egz. książek. Od 3. października 2014 będzie można je wypożyczać w bibliotece szkolnej.

 

Biblioteka szkolna ogłasza konkursy plastyczne:

 

dla klas II-III pod hasłem:„ MOJA ULUBIONA POSTAĆ Z BAJKI"

dla klas IV-V pod hasłem„ MOJA ULUBIONA POSTAĆ Z KSIĄŻKI"

 

            Regulaminy konkursów znajdują się w bibliotece i na gazetce na dolnym korytarzu.

 

Uwaga gimnazjaliści!

Na jesienną chandrę najlepsza jest dobra książka. Zapraszam do biblioteki, by stworzyć Waszą listę hitów czytelniczych. Głosy można oddać do 24 października.

29 października nastąpi ogłoszenie listy najpopularniejszych książek.

 

 

Analiza na temat stanu czytelnictwa

Materiał szkoleniowy

 


 

 

Tradycyjnie, jak co roku, odbył się konkurs czytelniczy dla klas trzecich pod hasłem "Z książką za pan brat". W wyniku eliminacji do drugiego etapu zakwalifikowało się dziewięciu uczniów: Marika Andrulaniec, Weronika Bichta, Aleksandra Grzywińska, Olivier. Kiedrzyń, Aniela Kotowska, Julia Nowak, Alicja Sarnecka, Martyna Skrzypa, Kajetan Stępień
4 czerwca 2014r. odbył się II etap konkursu. Oto laureaci:
I. miejsce - WERONIKA BICHTA
II. miejsce - ALEKSANDRA GRZYWIŃSKA
III. miejsce - JULIA NOWAK

 

Przez cały rok szkolny klasy IV-VI brały udział w turnieju humanistycznym. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach indywidualnie i zespołowo.
WYNIKI ROCZNEGO TURNIEJU HUMANISTYCZNEGO:
I m. Sara Ciastko - 73p.
I m. Wiktoria Podgórska –73p.
I m. Kamila Kruczyńska – 73p.

ZESPOŁOWO NAJWIĘCEJ PUNKTÓW ZDOBYŁA KLASA VIB (śr. 47,6p.)

 

Szkoła - Konkurs plakatowy 2014

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Wychowawcy klas I – IIII we współpracy z biblioteką szkolną zorganizowali dla swoich uczniów spotkania z książką. Dzieci wykonały plakaty do przeczytanych książek i przekazały je do biblioteki szkolnej. Będą one prawdziwą ozdobą wypożyczalni.

 

Szkoła - Dzienniczek lektur 2014

Tego dnia rozstrzygnięto w bibliotece konkurs dla klas II - IV pod hasłem:
„NASZE DZIENNICZKI LEKTUR"
Laureaci konkursu:
I miejsce - Katarzyna Sufin, Aleksandra Grzywińska, Alicja Sarnecka
II miejsce - Karolina Cieślicka
III miejsce - Karolina Bednarek
GRATULUJEMY

Zapraszamy do biblioteki na pokonkursową wystawę dzienniczków lektur.

 

 

 

CZYTELNICZY KONKURS WALENTYNKOWY DLA GIMNAZJALISTÓW

Regulamin i zadania konkursowe:
1. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie.
2. Konkurs trwa od 7 do 14 lutego 2014 roku.
3. Pytania konkursowe znajdują się w bibliotece szkolnej.
4. Zadaniem uczniów jest wypełnienie karty pracy.
5. Podpisane karty z odpowiedziami należy oddać w bibliotece do dnia 14 lutego 2014 r.
6. Na zwycięzców czekają nagrody niespodzianki.
7. W przypadku wielu bezbłędnych odpowiedzi zwycięzców wybierzemy drogą losowania ( trzy osoby otrzymają nagrody niespodzianki).
8. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 4 marca 2014r..
9. Wręczenie nagród w miesiącu maju 2014r.

 

UWAGA!
Od listopada do kwietnia zapraszam uczniów klas IV – VI do biblioteki szkolnej na turniej humanistyczny.
Co miesiąc dostępna będzie krzyżówka lub zadanie, które należy wykonać na miejscu. Każda klasa będzie miała możliwość rozwiązywania zadań innego dnia:
• Klasy IV rozwiązują w środy
• Klasy V we wtorki
• Klasy VI w poniedziałki
W maju odbędzie się podsumowanie turnieju. Trzy osoby zostaną nagrodzone. Równocześnie nagrodę otrzyma najbardziej zaangażowana klasa.
BIBLIOTEKARZ

 

 

Szkoła - Międzynarodowy Dzień Bibliotek

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W tym roku obchodziliśmy je pod hasłem: „Biblioteki szkolne – bramy do życia".
W naszej bibliotece przez cały miesiąc trwał turniej humanistyczny dla klas IV-VI. Uczniowie tych klas co tydzień dostawali nowe zadania, za które zdobywali punkty indywidualnie i dla swojej klasy. Najbardziej zaangażowaną klasą okazała się kl. IVA, zdobyła łącznie 425pkt.

Laureatkami indywidualnych rozgrywek zostały:

Karolina Bednarek i Bernadeta Cieślicka z klasy IVB

II miejsce – Kamila Kruczyńska z IVA.

Młodsi czytelnicy mieli możliwość uczestniczyć w konkursach: czytelniczym „Znam wiersze Juliana Tuwima" i plastycznym: „Bajkowa kraina Juliana Tuwima".

Laureaci konkursu czytelniczego:

Im. Aleksandra Grzywińska, Aniela Kotowska
IIm. Alicja Sarnecka, Kajetan Stępień
IIIm. Weronika Bichta, Bartosz Błaszczyk

Wyróżnienie otrzymali: Oliwia Adamiak i Jan Borowiak

Laureaci konkursu plastycznego:

Im. Agata Flis, Katarzyna Sufin i Alicja Sarnecka
IIm. Aleksandra Krawczyk, Kacper Bednarek
IIIm. Oliwia Adamiak.
Wszystkim laureatom konkursów gratulujemy.