Polska Moja Ojczyzna

Szkoła - Polska Moja Ojczyzna

Kończąc Rok Czytelnika na finał wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Starym Czarnowie zorganizowany został konkurs pod hasłem: "POLSKA MOJA OJCZYZNA"
Dnia 27. 11. 2014r. odbył się turniej krzyżówkowy dla uczniów klas IV -VI SP. Uczniowie zdobywali punkty indywidualnie i dla klasy.

Czytaj więcej: Polska Moja Ojczyzna

Wieści z biblioteki

 

bajki

"Literacka podróż po świecie"

13 grudnia 2017r. uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczestniczyli w niezwykłej imprezie czytelniczej pod hasłem "Literacka podróż po świecie". Każda z klas przygotowała prezentację postaci książkowych z różnych stron świata. Na spotkanie przybyli bohaterowie z Japonii, Grenlandii, Włoch, Danii, Szwecji, Niemiec oraz z Polski.

            Bernadeta, Emilia, Karolina, Natalia i Dawid, członkowie klubu PoczytajMy, przygotowali prezentację multimedialną ukazującą w atrakcyjny sposób kulturę innych narodów poprzez postać literacką. Gimnazjaliści byli przewodnikami tej niezwykłej wyprawy. Spotkanie uwieczniliśmy wspólną fotografią, by na długo utrwalić te magiczne chwile.

Galeria:

 

wróżki1      Festiwal bajek i baśni

            Dnia 22 listopada w naszej szkole odbył się "Festiwal bajek i baśni" dla klas pierwszych, szkoły podstawowej. Został on zorganizowany przez panią bibliotekarkę Krystynę Pietruszkę i uczniów z klubu PoczytajMy: Karolinę Bednarek, Bernadetę Cieślicką , Natalię Łokietek, Emilię Malinowską i Dawida Tabakę. Głównym prowadzącym był Dawid przebrany za czarnoksiężnika, a my byłyśmy wróżkami. Na podstawie reakcji dzieci, wnioskuję, że świetnie się bawili, tak jak i my. Pierwsze zadania dzieci polegało na rozwiązywaniu zagadek związanych z baśniami i bajkami. Następnie były różne konkursy m. in. oddzielanie grochu od fasoli, czy malowanie szyszek lakierem do paznokci. Za każde wykonane zadanie były przyznawane nagrody w postaci zakładki do książki. Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Moim zdaniem ten dzień był bardzo udany i świetnie się bawiłam. Mam nadzieję, że innym też się podobało

Uczennica klasy II B Karolina Bednarek

Galeria:


 

KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY

 

            W październiku klasy IV - VII SP i II-III Gimnazjum brały udział w konkursie na najciekawszą klasową gazetkę o książce.

 

W kategorii klas IV - VIISP maksymalną ilość punktów zdobyły: Va, VIa i VIb.

 

Gimnazjum: I miejsce zajęła klasa IIIA.

 

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za zaangażowanie. Wyróżnionym klasom gratuluję i informuję, że nagrody zostaną wręczone w późniejszym terminie.           

 

Organizator konkursu Krystyna Pietruszka

Galeria:


 

PoczytajMy

 

DSCN8521 Copy

29 września, który był Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania po raz kolejny grupa gimnazjalistów rozpoczęła udział w programie "PoczytajMy" organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Głównym celem programu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwiększenie aktywności społecznej młodych ludzi. Naszymi podopiecznymi są przedszkolaki oraz uczniowie klas pierwszych.

 


Spotkanie autorskie z Moniką Sawicką

                6 listopada 2017r. Biblioteka Publiczna w Starym Czarnowie zorganizowała cykl spotkań dla dzieci z zerówki, uczniów nauczania początkowego i klas piątych z panią Moniką Sawicką.

                Na spotkaniu z najmłodszymi uczestnikami pani Monika Sawicka opowiedziała prawdziwą historię pieska Kajtka, który zainspirował ją do napisania książek dla dzieci. W ciekawy sposób zaprezentowała tworzone przez siebie książki: "O Kajtku szczęściarzu", "Zakochany Kajtek" i "Kajtuś rusza w świat". Opowiadając o swoim pupilu pani Monika przedstawiła uczniom warsztat pisarza, poruszyła   ważne zagadnienia takie jak: przyjaźń, odpowiedzialność za innych. Na zakończenie spotkania p. Monika ogłosiła konkurs plastyczny.

                Natomiast uczniowie z klas piątych mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach pt. "Moja książka marzeń". Pani Monika Sawicka przekonywała młodych czytelników, że każdy z nas o czymś marzy, czegoś pragnie, do czegoś dąży. Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość stworzenia własnej książeczki. uczniowie poznali zasady pracy zespołowej, ćwiczyli wyobraźnię, rozwijali swoje zdolności manualne.

                Wszystkie książki marzeń zostały w bibliotece szkolnej, ich twórcy możliwe , że za kilka lat przyjdą i sprawdzą, czy udało im się zrealizować marzenia, które mieli w 2017 roku.

                Spotkania z pisarką przebiegały w bardzo miłej atmosferze. Czas wszystkim upłynął niezwykle szybko, a było to zasługą naszego przesympatycznego gościa.

Galeria:


                                               

Jak nie czytam, jak czytamjak1


                                             "Kto czyta, żyje podwójnie"
Grupa drugoklasistów, uczestników programu projektu szkolnego "Kto czyta, żyje podwójnie" zaprezentowała przedszkolakom z "Jarzębinki" i uczniom klas I-III spektakl pt. "Pobawmy się słowami". Utwory Brzechwy i Tuwima okazały się wspaniałym materiałem, by zademonstrować swój warsztat aktorski, ale także dobrze bawić się z maluchami w rytmie hiphopowego wykonania "Lenia", który stał się przebojem najmłodszych. Ukrycie się aktorów pod czerwonym materiałem okazało się strzałem w dziesiątkę. Zdziwienie i zaskoczenie dzieci wywołało wychodzenie kolejnych postaci spod tajemniczej materii. Oprawę muzyczną przygotował i wykonał na afrykańskim bębnie Adam Jaskuła z klasy IIIA gim. Nad całością czuwały panie Ewa Pietruszka i Krystyna Pietruszka.

Galeria


 

                                                 "Rośnijmy z książką!"
2 kwietnia swoje święto ma książka dla dzieci. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w roku 2017 jest Rosja, a autorem Listu do dzieci całego świata pod hasłem "Rośnijmy z książką!"– Sergiej Machotin.
Z tej okazji w pierwszych dniach kwietnia gimnazjalistki z klubu PoczytajMy odwiedziły klasy I, IIa i IIb . Na początku spotkania dziewczęta przekazały informacje o święcie książki dla dzieci i odczytały list od Sergieja Machotina -rosyjskiego pisarza. Podczas zajęć dzieci chętnie opowiadały o swoich ulubionych książkach, Bernadeta i Karolina zaprezentowały swoją Miarkę Czytania, na której umieściły okładki książek, czytane w różnych okresach życia i zachęciły najmłodszych uczniów do tworzenia własnej miarki. Spotkania przebiegały w miłej atmosferze.

sss


zzz

 Kacper Bednarek, Agata Flis, Katarzyna Sufin,
Jagoda Banasik, Kacper Król, Malwina Kurowska


    Mój dzienniczek lektur

DSCN8125

LAUREACI KONKURSU
"MÓJ DZIENNICZEK LEKTUR"
KLASY II - III
1.m. Bartosz Maksym-Grabowski
2.m. Paulina Pławska
3.m.Malwina Kurowska, Szymon Bazylewicz, Kacper Król
KLASY IV-VI
1.m Daria Bejnarowicz
2m. Karolina Kuczyńska

GRATULUJEMY

Zapraszamy do biblioteki na pokonkursową wystawę dzienniczków lektur


    Finaliści szkolnego etapu konkursu WLC.

dcs


             Nasza Czytelnia - projekt popularyzujący czytanie w klasach gimnazjalnych
Jak pokazują badania, jedna piąta Polaków powyżej piętnastego roku życia znajduje się poza kulturą pisma: nie tylko nie czyta regularnie dłuższych tekstów, ale także nie sięga do jakichkolwiek książek ani gazet choćby raz w roku. Co prawda wyniki badań aktywności czytelniczej naszych rodaków z 1992 r. przedstawione przez Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej napawały optymizmem (zaledwie 29% respondentów przyznało, że nie przeczytało żadnej książki), to już dwa lata później zanotowano znaczący spadek – 44% nieczytających. W 2008 r. osiągnęliśmy najgorszy od czasu transformacji ustrojowej wynik – 62% ludzi w ciągu 12 miesięcy nie miało w ręku ani jednej książki. Jak nietrudno zauważyć, spadek czytelnictwa postępuje od połowy lat 90.
Zgodnie z polityką "proczytelniczą" państwa, szczególnie zaś MEN, w Zespole Szkół w Kołbaczu podjęto szereg działań, które mają na celu wyposażać uczniów w kompetencje związane z czytaniem tekstów. Jednym z nich jest projekt klasowy Nasza Czytelnia, realizowany w I semestrze w klasach I B i II A gimnazjum.

Prezentacja IB

Prezentacja IIA


 Czytelnictwo uczniów w I semestrze roku szkolnego 2016/2017


                                                          PoczytajMy
W tym roku szkolnym po raz pierwszy przystąpiliśmy do programu Centrum Edukacji Obywatelskiej "PoczytajMy". Członkami klubu są uczniowie z gimnazjum, opiekunką pani K. Pietruszka. Na pierwszym spotkaniu ustaliliśmy, że będziemy czytać raz w tygodniu dzieciom z przedszkola Jarzębinka w Kołbaczu i uczniom z klasy pierwszej. Każdego tygodnia w innej grupie. Czytając najmłodszym występowaliśmy w czarodziejskich pelerynach, które sami wykonaliśmy wykorzystując zasoby garderoby koła teatralnego i tak czarne peleryny ozdobione kolorowymi kółkami stały się magiczne. Ustalając program naszych spotkań, zaczęliśmy wspominać bajki, jakie wypożyczaliśmy w naszej szkolnej bibliotece w klasie pierwszej. Okazało się, że większość z nas bardzo miło wspomina postać Franklina, dlatego też na pierwsze spotkanie z naszymi podopiecznymi wybraliśmy przygody sympatycznego żółwia. Najczęściej nasze spotkania składają się z dwóch części: głośne czytanie i krótka wspólna zabawa. Najciekawsze imprezy czytelniczy jakie przygotowaliśmy, to "Urodziny Kubusia Puchatka" oraz „Kolczatek szuka mieszkania"- zabawy w oparciu o opowiadanie H. Bechlerowej. W ciągu tych kilku miesięcy zaprzyjaźniliśmy się z przedszkolakami i pierwszakami. Nasze działania stały się inspiracją dla innych. Klasa VIb pod kierunkiem p. D. Paździory przygotowała dla przedszkolaków przedstawienie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, uczniowie z klasy IIIb Szkoły Podstawowej wcielając się w bohaterów znanych bajek zaprezentowali dzieciom bardzo ciekawe przedstawienie "W krainie książek". Przedstawienie przygotowała p. I. Wernicka. W drugim semestrze dalej będziemy kontynuować przygodę z książkami dla najmłodszych. Już dziś planujemy dla naszych milusińskich wiele atrakcji pod hasłem "Przygoda z książką".
Napisały: N. Kowalczyk, K. Król, W. Wiertelak

Galeria.


ksi

Październik
Miesiąc Bibliotek Szkolnych


   Wyniki konkursu dla klas IV - VISP i I-III Gimnazjum na najciekawszą klasową gazetkę pod hasłem:

"KSIĄŻKA TO DOPIERO POCZĄTEK..."


Klasy IV - VI: I miejsce VA i VB
Gimnazjum: I miejsce IIA
Gratulacje
Zgodnie z zapowiedzią wręczenie nagród dla zwycięskich klas nastąpi w późniejszym terminie.

 


 Urodziny Kubusia Puchatka


   W październiku uczniowie z najmłodszych klas świętowali urodziny Kubusia Puchatka. Pani bibliotekarka K. Pietruszka przypomniała im historię powstania Kubusia, zaprezentowała bohaterów występujących w książce. Następnie Karolina i Bernadeta przeczytały fragment lektury. Po wysłuchaniu uczniowie wspólnie złożyli życzenia jubilatowi i rozpoczęła się wesoła urodzinowa zabawa. Dzieci uczestniczyły w konkursach: "Pomóż znaleźć kłapouchemu ogon " i "Taniec z balonami". Zwycięzcy konkursów otrzymali zakładki do książek. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał kartkę z rysunkiem Kubusia. W przygotowanie tej atrakcyjnej imprezy czytelniczej zaangażowały się gimnazjalistki Karolina Bednarek i Bernadeta Cieślicka z klubu "Poczytajmy".

Galeria.

 


 III edycja konkursu Wielka Liga Czytelników
Zapraszam uczniów klas I-III i IV-VI do udziału w ogólnopolskim konkursie czytelniczym Wielka Liga Czytelników, który odbywa się pod honorowym patronem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

   Głównym celem projektu "Wielka Liga Czytelników" jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. Pragniemy, aby czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury.

Na czym polega konkurs?
   Uczniowie szkół podstawowych wypożyczają książki z listy konkursowej dostępnej w bibliotece i odbierają do nich pytania. Testy rozwiązują w domu, najlepiej podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddają do biblioteki, gdzie zostają ocenione. Aby awansować do szkolnego finału należy wypełnić i przynieść do biblioteki 10 testów do 10 marca 2017r. Po troje najlepszych czytelników z kategorii kl. 1-3 i 4-6 weźmie udział w drużynowym półfinale. Następnie najlepsi wystąpią w finale w Katowicach. Finałowi towarzyszyć będą liczne atrakcje dla rodzin.

 


Październik

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

międzynarodowy

                Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999r. Najpierw był to jeden dzień, od 2008r. -cały październik. Biblioteka szkolna ogłasza konkurs dla klas IV - VISP i I-III GIMNAZJUM na najciekawszą klasową gazetkę pod hasłem: "KSIĄŻKA TO DOPIERO POCZĄTEK...". Regulamin konkursu znajduje się w bibliotece szkolnej.

 


 "PoczytajMy"

poczyt

W tym roku szkolnym grupa gimnazjalistów bierze udział w programie "PoczytajMy" organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Głównym celem programu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwiększenie aktywności społecznej dzieci i młodzieży. Naszymi podopiecznymi są dzieci z przedszkola Jarzębinka oraz z klasy pierwszej.

Szczegółowe informacje o programie znajdziecie tu: www.ceo.org.pl ; www.facebook.com/fundacjaCEO

 


 SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM WIESŁAWEM DRABIKIEM

   W czwartkowy poranek 29 września 2016r. uczniowie klas I-III mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z autorem książek dla dzieci, panem Wiesławem Drabikiem.

   Pisarz w zabawny sposób opowiadał o swoich książkach. Dzieci z wielką uwagą słuchały czytanych fragmentów jego książek i zaproszone przez autora do zabawy słowami, układały rymowanki, odpowiadały na pytania oraz rozpoznawały tytuły wybranych bajeczek. Za poprawne odpowiedzi, pan Wiesław wręczał dzieciom naklejki – nagrody. Osobą, która zgromadziła najwięcej naklejek była Gabrysia Baranowska z klasy IIIA i w nagrodę za swoją wiedzę i aktywność otrzymała książkę z autografem. Gratulujemy!

Duże poczucie humoru, życzliwość pisarza sprawiły wielką frajdę młodym czytelnikom. Na zakończenie uczniowie, którzy mieli książki pana W. Drabika otrzymali rymowane wpisy z autografem.

                Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Starym Czarnowie.


 

 

 "Z książką za pan brat"

Z książką za Pan Brat

Biblioteka szkolna po raz trzydziesty zorganizowała konkurs czytelniczy dla klas trzecich pod hasłem "Z książką za pan brat" . W wyniku eliminacji do drugiego etapu zakwalifikowało się dziewięciu uczniów: Barbara Bątkowska, Wiktoria Jaskólska, Karolina Kuczyńska, Karol Lewandowski, Laura Więckowska, Kacper Baryła, Daria Bejnarowicz, Kornelia Kostera i Nikola Żygadło
12 maja2016r. odbył się II etap konkursu. Rywalizujący ze sobą uczniowie wykazali się dużą znajomością literatury dziecięcej. Oto laureaci:
I. miejsce - KORNELIA KOSTERA
II. miejsce - LAURA WIĘCKOWAKA i KACPER BARYŁA
Zwycięzcom gratulujemy

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Dzień książki

 

W dniu urodzin Hansa Christiana Andersena - 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto ustanowiono w 1967r. Co roku inny kraj jest gospodarzem Dnia Książki dla Dzieci. Jego zadaniem jest zaprojektowanie i rozesłanie do innych krajów plakatu z mottem. W tym roku zajęła się tym Brazylia. Plakat zaprojektował Ziraldo. Pisarka Luciana Sandroni napisała list do dzieci, z którego treścią zapoznali się wszyscy uczniowie szkoły podstawowej.

Czytaj więcej: Wieści z biblioteki

Godziny pracy

BIBLIOTEKA CZYNNA DLA CZYTELNIKÓW

PONIEDZIAŁEK

8.30 – 14.30

WTOREK

8.30 – 14.30

ŚRODA

8.30 – 14.30

CZWARTEK

8.30 – 14.30

PIĄTEK

8.30 – 12.00  

 

Nauczyciel bibliotekarz: mgr Krystyna Pietruszka

Podkategorie