Strona Główna

Zipporah – koleżanka z Kenii

 

Wszystko zaczęło się jesienią  w 2016 roku… Nasza szkoła włączyła się w tzw. program „ adopcji dziecka na odległość”.  Akcja ta ma na celu stworzenie możliwości rozwoju oraz edukacji dzieci i młodzieży w środowisku, w którym posługują siostry misjonarki z Felicjańskiego Ośrodka Misyjnego w Afryce. W tej części świata zdobycie podstawowego wykształcenia często pozostaje wyłącznie marzeniem, a zakup mundurka, książek, zeszytów i przyborów szkolnych jest dla rodziców barierą nie do pokonania. Nauka na pierwszym etapie trwa 8 lat. Społeczność naszej szkoły podjęła inicjatywę na rzecz pomocy dziewczynce z Kenii - Zipporah Kariungi, ur. 12.08.2009 r. I tak , w grudniu 2016 r, jak również w roku 2017  na terenie naszej placówki zorganizowany został kiermasz świąteczny, a dochód z niego przeznaczony został na edukację Zipporah. Od dziewczynki otrzymujemy pozdrowienia i podziękowania pisane przez nią osobiście oraz jej zdjęcia. Tym razem piękne podziękowania otrzymaliśmy również od Siostry Felicjanki mgr Agnieszki Piątkowskiej oraz od Zgromadzenia Sióstr Felicjanek, które opiekują się adoptowaną przez nas dziewczynką w Kenii.

Tropem ciszy

7Jeśli będziesz krzyczał, wielu cię usłyszy; jeśli będziesz mówił cicho, wielu cię zrozumie”.

W Zespole Szkół w Kołbaczu podjęto wiele działań zmierzających do uświadamiania uczniom negatywnych skutków hałasu, stworzono, np. strefę harmonii, gdzie przy łagodnych dźwiękach muzyki, uczniowie mogą odpocząć, zjeść drugie śniadanie. Dzięki staraniom p. dyrektor Bogumiły Zawady, która aktywnie wsparła projekt, zamontowano urządzenie mierzące poziom natężenia hałasu - elektroniczne ucho, które zmienia kolory w zależności od poziomu hałasu, uczniowie naocznie mogą przekonać się, kiedy przekraczają normy hałasu, informuje je o tym czerwony kolor ucha. Zmieniono dźwięk dzwonka szkolnego na przyjazny dla naszego słuchu. Elektroniczne melodie łagodnie i łatwo wpadają dzieciom w ucho o czym świadczy fakt, że wychodząc z sal często podśpiewują w rytm usłyszanej melodii, która zmienia się. Proponujemy uczniom różnorodne sposoby spędzania wolnego czasu, po feriach rusza projekty: "Aktywne przerwy" i "Aktywna świetlica", mające na celu zagospodarowanie długich przerw międzylekcyjnych poprzez organizację kreatywnych zabaw i zajęć dla uczniów z wykorzystaniem zakupionych akcesoriów. Współpracujemy z instytucjami promującymi zdrowe dla naszych uszu sposoby spędzania wolnego czasu, np. z Filharmonią w Szczecinie. Higiena akustyczna jest bardzo ważna dla zdrowia.

Jasełka

 

Niepowtarzalny zapach świąt w świetlicy wiejskiej w Kołbaczu

Pastuszkowie i królowie,

Aniołowie i Święta rodzina,

Hetman, Herod zapraszają,

Bo narodzi się Dziecina!

 

Święto Trzech Króli 6 stycznia 2018r. w Gminie Stare Czarnowo obchodzone było w sposób wyjątkowy. Dyrekcja Zespołu Szkół w Kołbaczu, przedstawiciele Róż z parafii NSPJ oraz Rada Sołecka Kołbacza zorganizowała dla wszystkich mieszkańców gminy spotkanie w świetlicy wiejskiej w Kołbaczu. Zagościli na nim: Wójt Gminy Stare Czarnowo Pani Marzena Grzywińska, ksiądz proboszcz Andrzej Sowa, radni, a także sołtysi. Nie zabrakło również mieszkańców, którzy bardzo licznie przybyli na to wydarzenie. Przy efektownie udekorowanym stole, blasku świec i barwnej choince wszyscy mogli podziwiać przedstawienie pt. Jasełka na wesoło oraz zachwycać się pięknem wykonania polskich kolęd. Wszystko to przygotowali uczniowie Zespołu Szkół w Kołbaczu pod czujnym okiem Pani Agnieszki Cieślickiej i Pani Jolanty Ślęzak. Ten świąteczny nastrój podkreśliły życzenia, łamanie się opłatkiem i wspólne kolędowanie.

Galeria:

Zaproszenie na jasełka

ZAPROSZENIE

szopka

Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie Zespołu Szkół w Kołbaczu i Rada Sołecka Kołbacza serdecznie zapraszają

Mieszkańców Gminy Stare Czarnowo

na przedstawienie bożonarodzeniowe

„Jasełka na wesoło”,

które odbędzie się 6 stycznia 2018r.

o godzinie 15:00

w świetlicy wiejskiej w Kołbaczu.

 

Warsztaty ekologiczne

W Zespole Szkół w Kołbaczu dla klas V i VI Szkoły Podstawowej odbywały się warsztaty ekologiczne których inicjatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Binowa w ramach realizacji zadania „Rozwój integracja w gminie Stare Czarnowo"
W czasie zajęć uczniowie uczyli się rozpoznawania gatunków drzew na podstawie takich cech jak kształt liścia, kora, nasienie, zapach. Inne zajęcia wprowadzały do pojęcia recykling. Ze ścinek papieru, po ich zmiksowaniu uczestnicy tworzyli własny papier czerpany, który następnie ozdabiali. Ostatecznie formy które powstały pokryły sie pięknymi malowidłami. Papier nabrał nowego wymiaru stał sie ozdobą. W trakcie zabawy- rzut puszką do kosza uczestnicy poznali sens zgniatania puszek lub butelek plastikowych przed ich wrzuceniem do pojemnika
Z naturalnych surowców np suchej trawy, igieł, liści, drobnych kamyków dzieci tworzyły obraz wybranego krajobrazu. Niezwykłe prace, które powstały dały dzieciom wiele satysfakcji. Zajęcia te miały na celu wskazanie, że skarby otaczającej przyrody można wykorzystywać na różne sposoby i mogą mięć nie tylko wymiar estetyczny, ale także naukowy. Wykonane prace zostały wyeksponowane, co dodatkowo podobało się uczniom.
Historia uratowanego drzewa...., to tytuł kolejnych zajęć, w czasie których dzieci tworzyły historię samotnego drzewa. Na kolejnych zajęciach dzieci badały właściwości fizyczne wody z pobliskiej rzeki. Oceniali jej barwę, zapach, przejrzystość. Tworzyli własne preparaty, które pozwoliły na obserwacje jednokomórkowców tego zbiornika pod mikroskopem.
W czasie kolejnych zajęć uczniowie poznali formy ochrony przyrody w Polsce oraz dokumenty w których rośliny i zwierzęta są rejestrowane, aby zachować ich bioróżnorodność i zapobiec wyginięciu.

Zajęcia prowadziła Beata Zawadzka

Galeria:

Jasełka w naszej szkole.

19 i 20 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyły się "Jasełka na wesoło". Sama nazwa wskazuje na to, że był tam niezły ubaw. Uczniowie klas II gimnazjum uporali się ze swoim wstydem i przedstawili jasełka dla uczniów całej szkoły, nauczycieli i przed zaproszonymi gośćmi. Wszyscy byli przebrani za dane postacie, które niezmiernie zaskoczyły publiczność. W rolę Maryji wcieliła się Karolina Bednarek natomiast w rolę Józefa Wojciech Lech. Inni uczniowie zagrali postacie takie jak: Herod, Hetman, Trzej Królowie, Pasterze, Jagna, Aniołowie, Diabeł, Śmierć oraz Narratorzy. Może nie wszystkie z naszych występów wyszły nam idealnie, ale cieszę się, że mogłam brać w nich udział.

 

    Uczennica klasy II A Amelia Mikołajczyk

Galeria:

UWAGA ZMIANA

ZEB1

Bombki na choinkę...

 bombka

14 grudnia klasy 1a, 1b, 2a wybrały się na wycieczkę do fabryki bombek w Koszalinie.

Dzieci z zainteresowaniem podziwiały przecudne bombki świąteczne (kolejne etapy ich produkcji) ale najciekawszym etapem było własnoręczne  dekorowanie . Dzieci prześcigały się w wymyślaniu przepięknych wzorów, wykorzystując swoje zdolności plastyczne i wyobraźnię. Był również czas na zakupy ozdób choinkowych a jako upominek każde dziecko otrzymało bombkę z własnym imieniem.

Galeria: